16 грудня 2010

Як досягти безвізового режиму з ЄС? Досвід країн Західних Балкан

16 грудня 2010 року у Києві Громадська ініціатива «Європа без бар’єрів», за підтримки програми «Схід-Схід» Міжнародного фонду «Відродження», провела семінар-тренінг на тему: «Як досягти безвізового режиму з ЄС? Досвід Західних Балкан для України»

Участь у заході взяли представники міністерств, державних та неурядових аналітичних центрів, громадські діячі та провідні експерти з Сербії, Македонії, Боснії та Герцеговини, а також з Болгарії, які нині виступили в якості експертів, що володіють знаннями щодо змісту процесу візової лібералізації, тих труднощів, що виникають на його шляху та засобів їхнього подолання.

Провідний експерт ГІ «Європа без бар’єрів» Олександр Сушко у своєму вступному слові зазначив, що українські НУО і, зокрема ГІ «Європа без бар’єрів», протягом багатьох років шляхом громадської дипломатії сприяли досягненню Україною успіху – одержання Плану дій з лібералізації візового режиму.

Владімір Петроневіч, представник НУО "Група 484" (Сербія) відзначив, що "Група 484", коли починала свою роботу у цьому напрямку, запросила у 2005 році до спільної дискусії представників відповідних міністерств. Це стало першим викликом та перешкодою, оскільки більшість урядовців не були знайомі один з одним та й не мали усвідомлення необхідності працювати разом, а в суспільстві відчувався низький рівень поінформованості щодо алгоритму досягнення критеріїв безвізової держави.

Надя Дімітрова, експерт Європейського Інституту (Болгарія) зауважила, що ще декілька місяців тому була налаштована більш скептично щодо можливості отримання Україною Плану дій. За словами експерта, що з 1997 до 2001 року працювала в уряді Болгарії, досвід її країни щодо лібералізації візового режиму з ЄС водночас і близький до балканського та українського, але водночас, і відрізняється від них.

Сара Ніколіч, експерт Центру міждисциплінарних післядипломних досліджень (Боснія та Герцеговина), в свою чергу, зауважила, що перебування її країни у "чорному списку Шенгену" створювало відчуття ізоляції та поширювало євроскептицизм серед населення. Водночас, успішне виконання критеріїв Дорожньої карти, стало можливим, насамперед завдяки участі ЗМІ та громадянського суспільства.

Андрей Стойковські, експерт Македонського Центру з європейського навчання, повідомив, що до лібералізації візового режиму з ЄС, 70% студентів Македонії ніколи не подорожували до країн Шенгенської зони. На сьогодні ж, за словами експерта, приблизно 70% населення Македонії володіє біометричними паспортами.

http://novisa.com.ua/ua/dialnist/?dialnist_id=51