Суверенітет

У процесі дезінтеграції Югославії, після багатопартійних виборів у 1990 році та внаслідок громадянського референдуму, який був проведений у період від 28 лютого до 1 березня 1992 року, Боснія та Герцеговина оголосила незалежність згідно із своїми історичними кордонами, що були визнані у світі. На основі резолюції № 755 Ради безпеки ООН 20 травня 1992 року незалежність БіГ була офіційно визнана у світі.

У Дейтоні 21 листопада 1995 р. всі сторони, які приймали участь у тих військових діях, підписали мирний договір, після чого і закінчилася трирічна війна у Боснії та Герцеговині. Остаточно вступив в силу цей договір після його перепідписання у Парижі 14 грудня 1995 р. Дейтонський договір розділив БіГ на частини — Федерацію БіГ та Республіку Сербську — і зберіг її міжнародні кордони, сформував спільну, мультиетнічну та демократичну владу, яка займається зовнішньою, дипломатичною та економічною політикою.

У БіГ існує й інший рівень влади, який складається з двох майже однакових ентитетів: Федерації Боснії та Герцеговини і Республіки Сербської. Уряди цих ентитетів мають широкі компетенції. Крім того, у країні є Канцелярія високого представника (ОНR), який слідкує за виконанням цивільних аспектів Угоди. У той час як за виконанням воєнних домовленостей слідкували міжнародні мирні сили (IFOR), які підпорядковувалися НАТО і нараховували 60 000 військових (протягом 1996 року). Пізніше війська IFOR замінили меншими силами (SFOR), які мали завдання придушувати нові сутички, що виникали у регіоні. У грудні 2004 року сили для збереження миру Європейського товариства (EUFOR) замінили також на SFOR. Вони виконували місію збереження миру та стабільності у цілій державі. Місія EUFOR-а була замінена та сфокусована на цивільний аспект у жовтні 2007 року, а кількість військових була зменшена з 7 000 до 2 500 осіб.

Тим часом, 25 листопада 2005 року Боснія та Герцеговина почала переговори про приєднання до Європейської Унії. Угода про стабілізацію та приєднання була підписана 16 червня 2008 року в Люксембурзі між країнами Європейського товариства та БіГ.

up